Zapewne spędzasz coraz więcej czasu przed ekranem komputera lub telefonu, niż myślisz… Może uważasz, że problem cyfrowego zmęczenia oczu Ciebie nie dotyczy? Ale czy nie zdarza Ci się pocierać oczy ze zmęczenia lub odczuwasz suchość oczu, nieostre widzenie, utratę koncentracji czy ból głowy? Najwyższy czas zastanowić się ile godzin pracujesz z bliska? Czy robisz przerwy ? Jak często mrugasz? Brzmi banalnie? Jednak bardzo często zapominamy o podstawowych zasadach higieny podczas pracy przy monitorze.
CVS (Computer Vision Syndrome) – zespół zmęczenia oka spowodowany nadmierną pracą przy komputerze dziś przybiera na sile. Z prowadzonych badań wynika, że na CVS cierpi nawet do 90 % osób korzystających z komputera.
Promieniowanie światła niebieskiego, emitowane jest przez laptopy, telewizory, smartfony czy oświetlenie LED. Jego nadmiar jest szkodliwy dla oczu. Może przyczyniać się do powstania zaćmy oraz zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej, a z czasem może doprowadzić do trwałego ubytku wzroku. Już nie tylko dorośli, ale i dzieci spędzają mnóstwo czasu przed monitorami komputerów czy z telefonami w dłoniach. A najbardziej cierpią tu nasze oczy. Coraz więcej dzieci trafia do gabinetów skarżąc się na problem z niewyraźnym widzeniem.
Nauka zdalna podczas pandemii bardzo negatywnie wpłynęła na oczy mojego syna. Syn spędza od 5-8 godzin przed laptopem. Oprócz tego, musi odrobić zadania i odesłać je nauczycielom. Ten czas spędzony z ekranem, często się wydłuża. Nie mówiąc, że choć chwilę chciałby pograć w gry komputerowe. Syn już nosi okulary. Zdiagnozowano krótkowzroczność. Co będzie dalej? Wzrok z pewnością będzie szybko się pogarszał przy takim wielogodzinnym patrzeniu na monitor – martwi się mama 14-letniego chłopca.
Ta troska nie jest bezpodstawna. Wielu rodziców nie zauważa problemu z widzeniem u swoich dzieci, a one same jeszcze nie skarżą się. Wynika to z prostego faktu, że dzieci pracują w domu z bliskiej odległości. Problem zapewne pojawi się, gdy dzieci wrócą do szkół i zaczną patrzeć na dalsze odległości np. oddaloną o parę metrów tablicę.
Zdalne nauczanie oraz godziny spędzane przy komórce wywołały falę krótkowzroczności u dzieci. Dane GUS są przerażające. Już ponad 50 % polskich dzieci ma problemy z widzeniem. Na 1000 przebadanych chłopców u 514 stwierdza się zaburzenia widzenia a na 1000 przebadanych dziewczynek aż u 694. Co ważne są to dane z 2015r ! Liczba ta stale rośnie. Jakie będą dane po okresie pandemii ? Myślę, że krótkowzroczność u dzieci może być naprawdę sporym problemem. Według najnowszych badań wiemy, że najbardziej narażone są dzieci w wieku od 6-8r.ż. – mówi Sonia Oleksy mgr optometrysta, ortoptysta i terapeuta widzenia.
Bardzo ważne w profilaktyce wad wzroku jest regularne badanie. Zaleca się je minimum raz w roku.
Aby chronić oczy przed nadmiarem promieni niebieskich, warto zastosować soczewki okularowe z powłoką blue control, nawet jeśli nie mamy wady wzroku. Powłoka ta redukuje ilość niebezpiecznego światła niebieskiego docierającego do oka. Pamiętajcie, okulary oprócz funkcji korekcyjnej, powinny pełnić funkcję ochronną dla oczu. Okulary zredukują ilość odblasków, poprawią ostrość, kontrast widzenia oraz zmniejszą zmęczenie oczu.
Niezwykle istotna jest również prawidłowa higiena pracy wzrokowej. Zasada 20/20/20 zalecana przez American Optometric Association mówi o tym, żeby co 20 minut zrobić 20 sekund przerwy i obserwować punkt oddalony od oka o co najmniej 20 stóp (6 metrów). Czas ten należy wykorzystać również na intensywne mruganie.
Ważna jest również modyfikacja miejsca pracy przede wszystkim odległość 40-75 cm, monitor powinien być ustawiony tak, aby pierwsza linia tekstu na ekranie była nieco poniżej linii widzenia. Kąt obserwacji powinien wynosić ok. 20-50 stopni. Ważne jest również światło. Najlepiej naturalne, a jeśli sztuczne to jego źródło powinno być ustawione tak, aby oświetlało z góry klawiaturę lub biurko.
Optometryści biją na alarm. Badajcie się regularnie. Dbajcie o swoje dobre widzenie!